www.what2do.co.il

כיצד ניתן לגבות חוב חדש שנוצר אחרי מתן צו כינוס?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 3.7 מתוך 5

כיצד ניתן לגבות חוב חדש שנוצר אחרי מתן צו כינוס?

לאחר מתן צו כינוס, במסגרת הליכי פשיטת רגל, נכסי החייב עוברים לפיקוח הכונס הרשמי ונחסמת האפשרות בפני הנושים לפתוח באופן עצמאי בהליכי גבייה לגבי חובות ברי תביעה או להמשיך בהליכי הוצאה לפועל, אלא באישור בית המשפט המחוזי שדן בפשיטת הרגל.

 

לאחר קבלת הודעה על מתן צו כינוס נכסים, הנושים נדרשים להגיש תביעת חוב, כדי שהחוב או לפחות חלק ממנו ייפרע. נושה שלא יגיש תביעת חוב לא יוכל להיפרע במהלך הליך פשיטת הרגל, וחובו יימחק.

 

במקרה של חוב שנוצר לאחר מתן צו כינוס, ניתן להגיש תביעה נגד החייב באופן עצמאי וללא צורך בקבלת אישור של בית המשפט, אך יש לדווח על כך לבית המשפט, לפני שמוגשת תביעה, כדי שניתן יהיה לפקח על ההליכים. הנושה יכול לפעול למימוש פסק הדין במסגרת הליכי הוצאה לפועל רק לאחר סיום הליכי פשיטת רגל בהנחה שיישארו נכסים כלשהם שניתן לגבות מהם, ואף אם הנושה יזכה בפסק דין לטובתו, הוא יהיה מוגבל בכל הקשור למימושו במסגרת הליכי הוצאה לפועל.

 

גביית חובות שנוצרו לפני מתן צו הכינוס

 

סעיף 20(א) לפקודת פשיטת רגל קובע כי לאחר מתן צו כינוס נכסים לנכסי החייב, יעוכבו הליכי הוצאה לפועל המתנהלים נגד החייב ואף יעוכבו ההליכים המשפטיים המתנהלים בבתי המשפט השונים. לפיכך תביעות התלויות ועומדות נגד החייב תעוכבנה, ולא תוגשנה תביעות חדשות, אלא אם בית המשפט שדן בפשיטת הרגל ייתן רשות להמשך ניהול ההליך או לפתיחת הליך חדש.

 

סעיף זה מתייחס להליך התלוי והעומד נגד החייב בעת מתן צו הכינוס ולהליך שבו הנושה מעוניין לנקוט לאחר מתן צו כינוס, זאת כדי למנוע פגיעה בעיקרון השוויון בין הנושים, וכדי שנושה לא מובטח לא ימשיך בהליכי ההוצאה לפועל ויקבל תשלום עבור חובו בשעה שיתר הנושים יסתפקו בדיבידנד לאחר שיאושרו להם תביעות החוב. ואולם מדובר רק בחובות שנוצרו לפני מתן צו הכינוס, מכיוון שחובות שנוצרו לאחר מכן אינם נחשבים כחובות ברי תביעה והנושה אינו נדרש לקבל היתר מבית משפט כדי להגיש תביעה לגביהם נגד החייב.

 

הנושה חייב לדווח לבית המשפט על כוונתו להגיש תביעה

 

מעמדו של הנושה בתביעה דומה למעמדו של נושה בעל בטוחה, שעליו חל סעיף 20(ב) לפקודה, הקובע כי הוראות סעיף זה אינן באות לגרוע מכוחו של נושה מובטח לממש את ערובתו או לעשות בה בדרך אחרת. על כן נושה שיש לו חוב שנוצר לאחר צו כינוס חייב לדווח לבית המשפט על כוונתו להגיש תביעה לגביו ולאפשר את סמכות הפיקוח שנדרשת לגבי כלל חובות וזכויות החייב.

 

בית המשפט צריך לדעת אם החייב פעל שלא בתום לב לאחר צו כינוס ויצר חובות חדשים בזמן הליך פשיטת רגל. כמו כן, בית המשפט נדרש לבחון את דרכי ההתגוננות של החייב נגד התביעה החדשה, ואף לעקוב אחר סיום ההליך ולהקפיד כי לא יבוצעו פעולות אכיפה או ייגבו סכומים שיפגעו בקופת הכינוס ויהיו מנוגדים להקניית הנכסים לנאמן.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.