www.what2do.co.il

עיקול מקרקעין עם הערת אזהרה - האם נושה מובטח?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עיקול מקרקעין עם הערת אזהרה - האם נושה מובטח?

הערת אזהרה מול עיקול


הערת אזהרה בטאבו, אשר נרשמה לטובתו של אדם או גורם, איננה מקנה לאחרון עדיפות בהכרח בעת קבלת הכספים שיתקבלו עם מכירת הנכס. בנק נתן הלוואה לבני זוג אשר ביקשו לרכוש דירה. על מנת להבטיח את פירעון ההלוואה, הייתה אמורה להירשם לטובתו של הבנק משכנתא על הנכס. הרוכשים והמוכרת ערכו ביניהם התחייבות בעניין זה. על פי ההתחייבות, הוסכם כי המוכרת תעביר את הרישום על הנכס על שמם של בני הזוג, ובמידה וההסכם יבוטל התחייבה האחרונה להשיב לבנק את ההלוואה אשר ניטלה לשם רכישתו.


המוכרת החליטה בסופו של היום לבטל את ההסכם, אך ההלוואה לא נפרעה מול הבנק. הבנק, אשר הערת אזהרה על הדירה הייתה רשומה לטובתו, ביקש לפעול למימוש הנכס. בית המשפט נתן פסק דין לטובתו של הבנק, כנגד מוכרת הנכס, ובמסגרתו חויבה האחרונה לפרוע את ההלוואה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

לשם מימוש פסק הדין, מונה מטעם הבנק כונס נכסים אשר מכר את הנכס בעבור 77,000 דולרים. לאחר מכירת הדירה, פנה כונס הנכסים לראש ההוצאה לפועל וביקש ממנו הוראות בנוגע לחלוקת הסכום, וזאת משום שהוטלו על הנכס שני עיקולים מצד נושים של המוכרת.


הבנק טען כי מעמדו בעניין הינו כמעמד נושה מובטח ועל כן הוא נהנה מעמדת עדיפה על פני הנושים האחרים. לטענתו, הוא נושה מובטח מכוח הערת האזהרה אשר נרשמה לטובתו על הנכס, ועל כן הוא הראשון אשר זכאי לקבל את מלוא החוב. ראש ההוצאה לפועל קבע כי דין טענתו של הבנק להידחות. בפסק הדין נקבע כי אם הבנק היה רושם משכנתא לטובתו על הנכס, אזי הוא היה נושה מובטח. כל אימת שמשכנתא לטובת הבנק לא נרשמה, אין הוא נהנה מזכות קדימה על פני נושים אחרים בפירעון חובו.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

בקשה למינוי כונס נכסים זמני הייתה למעשה ניסיון לעקוף זכות עיכבון

האם בית המשפט יקבל בקשה למינוי כונס נכסים לשם רישום זכויות במקרקעין, או שמא מדובר בניסיון לעקוף את זכות העיכבון? 

צו כינוס נכסים

צו כינוס נכסים

מהו צו כינוס נכסים? מהי משמעותו של צו לכינוס נכסים מבחינת הנושה והחייב? מהו עיכוב הליכים? 

גביית חובות של עובדים ממעסיק בתביעת דין קדימה

עובד שפוטר מעבודתו בשל מצבו הכלכלי הקשה של העסק, ולא קיבל את שכרו, רשאי לגבות את השכר בדין קדימה, ולקבל באותה דרך את זכויותיו הסוציאליות לרבות פיצויי פיטורין.  

נושים מובטחים בפשיטת רגל- מי נחשב לנושה מובטח ומהן זכויותיו?

נושה מובטח המגיש תביעה נגד חייב המצוי בהליכי פשיטת רגל חוב, נהנה ממספר יתרונות, כמו מימוש הערובה שנמצאת בידיו וגבייה מועדפת ומהירה יותר מגביית חובות רגילים וחובות בדין קדימה. 

תביעת חוב בפשיטת רגל- איך מגישים תביעת חוב?

תביעת חוב היא מסמך משפטי שמגיש הנושה נגד חייב בפשיטת רגל שבו מפרט הנושה את גובה החוב. הנושה נדרש להגיש את תביעתו לכונס הרשמי תוך חצי שנה ממועד מתן צו הכינוס, אחרת לא יקבל דיבידנד מנכסי החייב.  

דיבידנד בפשיטת רגל – מה משמעות חלוקת דיבידנד בין נושים?

חייב בפשיטת רגל נדרש לחלק את נכסיו בין הנושים לצורך פרעון החוב. החלק היחסי שמקבל כל נושה לאחר מתן צו כינוס נקרא דיבידנד.  

מנהל מיוחד בפשיטת רגל – מה תפקידו של המנהל המיוחד?

תפקידו של המנהל המיוחד הוא לסייע לכונס הרשמי במילוי מטלותיו על פי פקודת פשיטת הרגל. בין היתר הוא אחראי להגיש תכנית פירעון אשר צריכה להתוות את הדרך של החייב לסיום ההליך וקבלת הפטר.  

חלוקת נכסי חייב לנושים בפשיטת רגל: אילו נכסים אינם ניתנים לחלוקה?

נכסי חייב בפשיטת רגל הדרושים לקיום בסיסי כמו מזון ולבוש לא יחולקו בין הנושים על פי פקודת פשיטת רגל, וכך גם לגבי דירת מגורים ונכסים נוספים המשמשים לפרנסת בני הבית. 

פשיטת רגל קטנה – מהי פשיטת רגל קטנה ובאילו מקרים תוגש?

פשיטת רגל קטנה היא הליך מקוצר של פשיטת רגל, כאשר ערך נכסי החייב אינו עולה על סך של 10,000 שקלים, או סכום אחר המתעדכן בחוק, והחלוקה לנושים תתבצע מקופת פשיטת רגל באמצעות דיבידנד אחד בלבד.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.