www.what2do.co.il

הסדרי נושים בפשיטת רגל - הסוגים השונים

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הסדרי נושים בפשיטת רגל - הסוגים השונים

פקודת פשיטת הרגל מכירה בשלושה סוגים שונים של הסדרי נושים, אשר נבדלים זה מזה בעיתוי מתן הצעת ההסדר על ידי החייב. סעיף 19א' לפקודה עוסק בהצעתו של חייב בטרם נכנס כלל להליכי פשיטת רגל, ולפני שהתבקש כנגדו (על ידו או על ידי אחד מנושיו) צו כינוס. סעיף 33 לפקודה עוסק בחייב אשר ניתן כנגדו צו כינוס והוגש על ידו – לאחר מכן – הצעה להסדר תשלום חובות. סעיף 52 לחוק דן בעצת חייב להסדר תשלום חובות אשר הוגשה על ידו לאחר הכרזה על האחרון כפושט רגל.


מבחינת התנאים המאפשרים את קבלת הצעתו של חייב להסדר נושים, מדובר בתנאים זהים לגבי הצעת הסדר נושים לפני מתן צו הכינוס ולאחריו – מלבד סכום ההצעה אשר החייב נדרש להעמיד לצרכי ההסדר. חייב אשר מבקש להציע הסדר נושים לפני מתן צו הכינוס, לפי סעיף 19א' לפקודה, חייב לשכנע את בית המשפט כי קיים יסוד סביר להניח שלפחות 30% מסך החובות הלא מובטחים שהיו ברי תביעה במידה והיה מוגש צו כינוס, ישולמו לפי ההצעה.

 

לעומתו, סעיף 35(ז) לפקודה (לא הוכרז כפושט רגל וניתן כנגדו צו כינוס) קובע כי החייב צריך להעמיד סכום בין 35% ל-80% מסך חובותיו כאשר שיעור התשלום תלוי באורך תקופת פרישת תשלום החובות. במידה והצעת ההסדר מוגשת על ידי חייב שהוכרז כפושט רגל, אין סכום מינימאלי אשר מגביל את ההצעה.

 

רוב הנושים ושיקול בית המשפט


על מנת שבית המשפט יאשר הצעתו של חייב, בכל שלושת הסוגים של הצעות ההסדר, צריכה ההצעה לזכות ברוב מניין המצביעים אשר סכום נשייתם איננו נופל מ-75% מערך החובות. יש לציין כי גם בכך לא סגי.

 

      קראו גם בתחום זה:

 

סעיף 35(ו) לפקודת פשיטת הרגל קובע כי אישור הסדר מסור לשיקול דעתו של בית המשפט ועליו להשתכנע כי מדובר בהצעה סבירה אשר מועילה לציבור הנושים בכללותו (בהתאם לתכליתם של הליכי פשיטת הרגל). ייתכן כי גם כאשר ההצעה סבירה, בית המשפט יתנה את קבלתה בתנאים נוספים (לדוגמא, מתן ערובות לביצוע ההצעה, סירוב לאשר הצעה כאשר קיים יסוד סביר להניח כי החייב לא היה מקבל הפטר לו היה מוכרז כפושט רגל וכדומה).


ביטול הסדר נושים לאחר אישורו

 

בית המשפט רשאי, במסגרת סמכותו מכוח סעיף 37 לפקודת פשיטת הרגל, לבטל הסדר נושים אשר אושר על ידו במידה ושיעור תשלום לפי פשרה או הסדר לא שולם במועד. בית המשפט רשאי לבטל את ההסדר גם בהתבסס על ראיות מספיקות המעידות על קשיים משפטיים או סיבה מספקת אחרת. מיותר לציין כי אישור הסדר נושים אשר הושג במרמה יכול להתבטל אף הוא. הדברים נאמרים לגבי הסדרי הנושים על סוגיהם השונים.


עיקרון תום הלב


בית המשפט לא יאשר הסדר לפי סעיף 19א' (לפני מתן צו הכינוס) כאשר יש בהצעה כדי לזכות את כלל הנושים בטובת הנאה, ולו מזערית, אשר ייתכן והם לא היו זוכים לה במקרה בו החייב היה מוכרז פושט רגל. התכלית אשר עומדת בבסיס הוראות הפקודה בנוגע לאישור הסדרי נושים היא להביא תועלת לנושים ולחלק את נכסיו של החייב בדרך היעילה והזולה ביותר.

 

לגבי החייב, מטרת אישור הסדרי הנושים הינה לאפשר לאחרון לפתוח דף חדש בחייו עם קבלת הפטר מחובותיו. טובתם של החייב והנושים איננה השיקול היחידי אשר לוקח בית המשפט בחשבון במקרים אלו.


הלכה פסוקה היא כי עיקרון תום הלב עומד בבסיס דיני פשיטת הרגל. על פי עיקרון זה, אין להעניק קרש הצלה לחייב במקום בו הוא מגיע לבית המשפט בידיים אשר אינן נקיות. הדברים יפים גם כלפי חייב המבקש הכרזה עליו כפושט רגל, וגם כאשר מוצע הסדר נושים. בית המשפט בוחן את תום ליבו של החייב, למן יצירת חובותיו ועד למועד הגשת הבקשה.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.