www.what2do.co.il

האם שהותו של חייב בחו``ל מקנה לו חסינות מפני נקיטה בהליכי פשיטת רגל נגדו?

דרגו את המאמר

האם שהותו של חייב בחו``ל מקנה לו חסינות מפני נקיטה בהליכי פשיטת רגל נגדו?

כנגד חייב המתגורר בקנדה, ננקטו הליכי פשיטת רגל. החייב הביע את התנגדותו להליכים וטען כי לבית המשפט בישראל אין את הסמכות הבינלאומית לדון בעניין. וכן, החוב לנושה איננו חלוט ולא נגרם כתוצאה מחובות עסקיים. החייב עצמו לא התייצב לדיון המשפטי, ומי שהתייצב במקומו היו עורך דינו ואחיו.

 

בחודש יולי 2012 ניתנה התראת פשיטת רגל נגד החייב ובה נקבע כי אם לא ישלם סכום בסך 11 מיליון שקלים לנושה, תוך שבעה ימים, ייחשב הדבר מצידו כמעשה פשיטת רגל.

 

סכום החוב סוכם במסגרת פסק בוררות פיקטיבי, לכן הוא אינו קצוב וחלוט

 

החייב שהיגר בשנת 2003 לקנדה ומתגורר שם כיום, הגיש התנגדות להתראה, בטענה כי אין לבית המשפט בישראל סמכות בינלאומית לדון במקרה זה, משום שהוא אינו מתגורר בארץ. עוד טען כי החוב איננו חלוט ואינו עומד על סכום קצוב, אלא סוכם בין הצדדים על סמך פסק בוררות פיקטיבי, ללא אישור בית המשפט והנושה התחייב בפניו לא לעשות בו שימוש אמיתי כנגדו.

 

כמו כן, טען החייב כי חובותיו לנושה לא נוצרו תוך ניהול עסקים, אלא בעקבות הלוואות שלקח ממנו במסגרת עסקאות נדל"ן שניהל בזמנו בישראל, לכן לדבריו, אין מדובר בחוב צרכני הקשור לניהול עסקים.

 

הנושה טען כי אין מקום אחר מלבד ישראל שראוי לנקיטת ההליכים

 

מנגד טען הנושה, כי החייב ברח מהארץ כשהוא הותיר אחריו חובות רבים ואף כנגדו עומד צו עיכוב יציאה מן הארץ. הנושה הוסיף כי החייב מנצל לרעה את הליכי המשפט ופועל בחוסר תום לב וכי המקום הראוי לקיים את הליכי פשיטת הרגל נגדו, הוא ישראל בלבד. הנושה הדגיש כי חרף העובדה שהחייב מציג עצמו כאילו הוא העתיק את חייו לקנדה, הוא טרם פרע את חובותיו העסקיים שנוצרו בישראל.

 

השהייה בחו"ל לא מקנה לחייב חסינות מפני הליך פשיטת הרגל

 

בית המשפט המחוזי בתל אביב - יפו שמע את טענות הצדדים, והגיע למסקנה כי יש לדחות את ההתנגדות להליך פשיטת הרגל. בית המשפט דחה את הטענה שהחייב גר בחו"ל, לפיכך אין לבית המשפט בישראל את הסמכות לדון במקרה. בית המשפט ביסס קביעה זו על סעיף 3 לפקודת פשיטת רגל, שקובע כי קיימת האפשרות להמציא התראת פשיטת רגל גם לחייב השוהה מחוץ לשטח מדינת ישראל, כל עוד הוא בעל חובות עסקיים שלא נפרעו בארץ. לכן שהותו של חייב מחוץ לישראל, אינה מקנה לו את החסינות מפני הנקיטה נגדו בהליכי פשיטת רגל בישראל.

 

בנוסף דחה בית המשפט את טענתו של החייב כי לא מדובר בחובות עסקיים, אלא כתוצאה מהלוואות. במהלך הדיון התברר כי בשנים בהן נטל החייב את ההלוואות מהנושה, הוא ניהל עסקים בישראל, לכן קבע שמדובר בהלוואות שנלקחו על רקע עסקי, לפיכך החובות הם עסקיים.

 

בית המשפט דחה את טענות החייב בנוגע לחוב החלוט

 

עוד טען החייב כי החוב איננו חוב חלוט ואינו נשען על סכום קצוב, אך טענה זו נדחתה אף היא, מכיוון שבמסגרת הסכם הבוררות הוסכם בין הצדדים שהחייב ישלם לנושה סכום בסך 2,250,000 דולר ואף החייב שילם מזומנים לנושה ונתן לו שלושה נכסי נדל"ן, על חשבון הסכום הכולל, לכן החוב פסק מלהיות חוב חלוט, או חוב על סכום קצוב.

 

בנסיבות אלה דחה בית המשפט את התנגדותו של החייב בנקיטת הליכי פשיטת רגל נגדו וקבע כי החייב יישא בהוצאות המשפט בסך 7,500 שקלים.

 

פש"ר 27496-03-12 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.