www.what2do.co.il

בית המשפט העליון בא לקראתם של פושטי רגל ומנע את ביטול ההליך, בניגוד להחלטת המחוזי

דרגו את המאמר

בית המשפט העליון בא לקראתם של פושטי רגל ומנע את ביטול ההליך, בניגוד להחלטת המחוזי

זוג נשוי נקלע לחובות כבדים, לאחר שהעסק שהיה בבעלותם נשרף כליל ובשנת 2007, הם הגישו בעצמם בקשה להכריז עליהם כפושטי רגל. בעקבות בקשתם, נתן בית המשפט המחוזי בבאר שבע צו לכינוס נכסיהם. במסגרת הליך פשיטת הרגל חויבו המבקשים לשלם לקופת הכינוס סך של 1,000 שקלים בחודש.

 

המבקשים הפסיקו להעביר את התשלומים החודשיים שנקבעו להם

 

לאחר שהמבקשים הוכרזו כפושטי רגל, בחודש יולי 2007, מונתה עורכת דין לתפקיד נאמנה על נכסיהם. ובמסגרת ההליך נמכר ביתם והתשלום עבור הבית הועבר לקופת פשיטת הרגל.

על רקע ביצוע אופן מכירת הבית, וטענות כנגד הנאמנה, המבקשים הפסיקו לשלם את התשלומים החודשיים ולא הגישו דו"חות כנדרש לכונס הנכסים הראשי.

 

בית המשפט המחוזי דחה את הבקשה למתן צו הפטר

 

בשנת 20012, המבקשים הגישו בקשה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, למתן צו הפטר לסיום ההליכים, אך הנאמנה התנגדה לבקשה, בטענה כי המבקשים לא עמדו בתנאי צו הכינוס, הם צברו חוב פיגורים לקופת פשיטת הרגל, וכן לא הגישו דו"חות חודשיים, כנדרש מהם.

בית המשפט דחה את הבקשה למתן צו הפטר, על סמך טענות הנאמנה, אך העניק למבקשים ארכה של חודשיים להסדיר את החוב בסך 50,000 שקלים. וקבע כי אם לא יסירו את מחדליהם עד למועד זה, ייתכן ויבוטלו ההליכים.

 

המבקשים לא הסדירו את החוב במועד שנקבע ופנו לבית המשפט, בבקשה לפרוס את חוב הפיגורים. המבקשים הציעו לשלם 10,000 שקלים במזומן והתחייבו להגיש דו"חות חודשיים, אך הנאמנה התנגדה לבקשתם.

 

בית המשפט קבע כי התנהלותם של המבקשים מנצלת לרעה את ההליך

 

לאחר שלא עמדו בהתחייבותם, ראה בית המשפט בהתנהלות המבקשים ניצול לרעה של ההליך וזלזול בהחלטות שבוצעו במהלכו, לכן הורה על ביטול צו כינוס הנכסים וצו עיכוב הליך פשיטת הרגל, משנת 2007. וכן, הורה לשלם את שכרם של הנאמנה וכונס הנכסים, וקבע כי יש לחלק את יתרת הכסף שבקופה לנושים.

 

על סמך ההחלטה של בית המשפט המחוזי לביטול הליך פשיטת הרגל, הגישו המבקשים ערעור לבית משפט העליון וביססו את טענתם על התנהלותה הלקויה של הנאמנה.

 

המבקשים טענו כי במסגרת הליך פשיטת הרגל, נלקח מהם כל רכושם והם מצאו עצמם נרדפים על ידי הנושים, ללא יכולת לפתוח דף חדש ולפרוע את החובות, לאחר שבמשך שש שנים עוכבו הליכי ההוצאה לפועל שהתנהלו כנגדם. לטענתם הנאמנה התנהלה בחוסר מעש למעלה משלוש שנים, ובמהלכם היא לא פעלה כראוי, על מנת לסיים את הליך פשיטת הרגל.

 

כונס הנכסים הרשמי לא הביע את התנגדותו לעיכוב הליכי ההוצאה לפועל, עד מתן פסק דין בערעור. וטען כי הבקשה הינה למתן סעד זמני עד להכרעה בערעור, ולא בקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין.

 

הנאמנה מסרה כי אין ממש בטענותיהם של המבקשים כנגדה, אך היא נמנעת מלהגיב ואף לא התנגדה לעיכוב הליכי ההוצאה לפועל עד להכרעה בערעור. זאת בתנאי שהמבקשים ישלמו את כל חובות הפיגורים שנצברו בתיקי פשיטת הרגל, וימשיכו לבצע תשלומים חודשיים לקופת הכינוס, ויגישו את כל הדו"חות הנדרשים.

 

בית המשפט העליון קיבל את הבקשה להמשך ההליך, אך העמיד בפני המבקשים תנאים חדשים

 

לאחר שבית משפט העליון עיין בבקשה ובחומר שצורף אליה, הוא החליט להיעתר לבקשה בתנאים הבאים: המבקשים יפקידו בקופת הכינוס 15,000 שקלים במזומן. הם ישלמו לקופת הכינוס 2,500 שקלים בכל חודש, בנוסף לתשלום החודשי מכוח צו התשלומים, בסך 1,000 שקלים. וכן, יגישו, לכונס הרשמי את כל הדו"חות החודשיים שהיה עליהם להגיש החל מחודש ינואר 2013, ועד בכלל.
במידה והמבקשים לא יעמדו באחד מהתנאים הבאים יפקעו הצווים הזמניים לאלתר.  

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.