www.what2do.co.il

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

דרגו את המאמר

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

בקשה לפשיטת רגל בגין קריסת עסק במלחמת לבנון השנייה

 

בית המשפט המחוזי דחה את בקשתה של חייבת להכריז עליה כפושטת רגל. החייבת טענה כי מדובר בחובות שנצברו בתום לב בגין כישלון עסקי עקב מלחמת לבנון השנייה. עם זאת, בית המשפט סבר אחרת וקיבל את עמדת המנהל המיוחד על כך שמדובר בחובות שנוצרו בחוסר תום לב, תוך ניסיונות להקשות את עבודתם של הגורמים המעורבים, ולהטיל אשמה על אחרים.


החייבת קיבל צו כינוס לנכסיה בהתאם לבקשתה, בגין חובות מוצהרים בסך של כמיליון וחצי שקלים. חובותיה של החייבת, ל-36 נושים שונים, השיתו עליה תשלום חודשי בסך 500 שקלים. עד למועד הכנת חוות דעתו של המנהל המיוחד, הוגשו נגד החייבת 19 תביעות חוב על סך כולל של כמיליון שקלים.

 

האם מדובר בקריסה עקב מלחמת לבנון השנייה?

 

החייבת הצהירה, בבקשתה למתן צו כינוס, כי רוב חובותיה נבעו מכתבי ערבות שהיא חתמה לעסק שייסדה. לדבריה, כל חייה עבדה היא כשכירה במחלקת ייצוא חקלאי בחברת עמילות מכס. לטענתה, בשנת 2005, היא הקימה חברה שניהלה מרכול למכירה של ירקות ופירות. לטענתה, למרות שבשנה הראשונה המרכול התנהל "בסדר גמור", והבנקים והספקים נתנו אשראי כנגד שטרי חוב שנחתמו על ידה באופן אישי, הפעילות השתבשה בעקבות מלחמת לבנון השנייה.

 

במהלך המלחמה, נפל טיל בסמוך וגרם לנזק במרכול ובעקבותיו נסגר העסק למשך מספר ימים לצורך תיקונים. בעבור השיפוץ, מס רכוש פיצה את החי בסך של כ-15,000 ₪. עם זאת, בזמן המלחמה לקוחות לא פקדו את המרכול, ספקים לא סיפקו סחורה מפני החשש להיכנס לעיר חיפה. אי לכך ירד הפדיון היומי באופן דרסטי והעסק קרס. החייבת טענה כי חובותיה נוצרו בתום לב.

 

המנהל המיוחד טען כי החייבת איננה פועלת בתום לב והציגה היא את המרכול כשלה, מבלי לציין שבן זוגה הסתבך בחובות ולמשפחתו מספר חברות לניהול מרכולים. כמו כן, באסיפת הנושים טענה החייבת כי המרכול נוהל בצוותא עם בן זוגה. לטענת המנהל המיוחד, מדובר אם כן בהתנהלות שלא בתום לב, תוך הסתרת חובותיו של בן הזוג וניהול המרכולות שברשותו.

 

זאת ועוד, החייבת טענה אמנם כי העסק ניזוק כלכלית בגין מלחמת לבנון השנייה, אך לא השכילה להציג דו"חות כספיים או תדפיסי בנק המציגים זאת. המנהל המיוחד הוסיף שהחייבת פתחה שלושה חשבונות בנק שונים, בשלושה בנקים שונים, זאת על מנת לקחת הלוואות ולשלם חובות. כמו כן, החייבת העידה בבית המשפט כי הבנקים נתנו לה את ההלוואות האמורות בהתאם להבטחותיה כי תנהל עסקיה דרכים, ומבלי לדעת אחד על השני.

 

האם נוצרו החובות בתום לב?


השאלה העיקרית העומדת בפני בית המשפט בדונו בבקשת חייב להכריזו פושט רגל, היא האם נהג החייב בתום לב בעת יצירת חובותיו, עובר להליכי פשיטת הרגל ובמהלכם. בהעדר תום לב, אין החייב זכאי לחסות בצל המטריה של הפקודה. שאלת תום ליבו של החייב נבחנת בשתי תקופות שונות, האחת לפני הגשת הבקשה, בעת יצירת החובות, והשנייה, לאחר הגשתה, לרבות לאחר מתן צו הכינוס.


בית המשפט קבע כי אמנם החייבת טענה שחובותיה נוצרו בשל כישלון עסקי, אך דומה כי הטענה נטענה בעלמא. החייבת לא גיבתה דבריה במסמכים או פרטים מדויקים אשר ניתן היה לבחון את דבריה.

 

כמו כן, החובה להמציא מסמכים אלו מוטל "מהמסד ועד הטפחות" על חייבים. זאת ועוד, לא רק שהחייבת לא עמדה בנטל, אלא ניסתה להעביר את מחדליה לכתפם של אחרים ובכך לימדה את בית המשפט כי מדובר בחוסר תום לב.

 

דוגמא נוספת - החייבת טענה כי דו"חות החברה נוהלו למשעי, אך רואה החשבון אינו מוכן להציג אותם בגין חוב שלא שולם. עם זאת, במכתב אשר כתב רו"ח לחייבת, נאמר כי אין בידו דו"חות כספיים שכן אלה לא נערכו. כמו כן, במכתב רואה החשבון נאמר כי החייבת ובן זוגה חייבים למשרד סכומים לא מבוטלים. כיצד אם כן מדובר בעסקה שלה, אם בעלה נחשב גם הוא בין החייבים, תהו השופטים.

"בנסיבות אלה, בהן הנסתר רב על הנגלה, כשהחייבת אינה משתפת את כונס הנכסים והמנהל המיוחד במתן פרטים מאומתים במסמכים על דרך התנהלותה ביצירת החובות, והמעט שמוסרת מלמד על חוסר תום לב ביצירת החובות, דין הבקשה של החייבת להכריזה פושטת רגל להידחות", קבע בית המשפט.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.