www.what2do.co.il

הנושה שהגיש בקשת פשיטת רגל איחר בהגשת תביעת חוב, האם תתקבל?

דרגו את המאמר

הנושה שהגיש בקשת פשיטת רגל איחר בהגשת תביעת חוב, האם תתקבל?

נושה אשר הגיש בקשת פשיטת רגל הגיש תביעת חוב באיחור


האם, בהליכי פשיטת רגל, יש עדיפות לנושה אשר הגיש את בקשת הכינוס, באשר לחובות המוטלים כרגיל על נושה במסגרת ההליכים? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט המחוזי בתל אביב. המערערת טענה כי היא נושה של החייב אך תביעת החוב שלה נדחתה על ידי הנאמן בשל איחור. עובדות המקרה הינן כדלקמן:

 

צו כינוס נכסים לחייב ניתן, לבקשת המערערת, בספטמבר 2003. צו הכינוס פורסם ברשומות בנובמבר אותה השנה (לאחר חודשיים). לפי סעיף 71(ב) לפקודת פשיטת הרגל, תש"ם-1980, ותקנה 7 לתקנות פשיטת הרגל, התשמ"ה-1985, היה על כל נושה של החייב להגיש את תביעת החוב עד מאי 2004. תביעתה של המערערת הוגשה באיחור ניכר, בספטמבר 2004, שנה לאחר פרסום צו הכינוס.

 

 

הבקשה הוגשה מבלי שצורפה לה בקשה להארכת מועד. באוגוסט 2010, לאחר שהנאמן פנה למערערת, הגישה האחרונה בקשה להארכת מועד. עם זאת, הנאמן קבע כי אין בבקשה טעמים מיוחדים המצדיקים את הארכת המועד ותביעת החוב נדחתה. בעקבות החלטת הנאמן, הגישה המערערת את ערעורה דנן.

 

תביעת החוב הוגשה באיחור בגלל "כשל טכני"?


המערערת טענה כי תביעת החוב הוגשה באיחור בגלל "כשל טכני" תוך שהיא סבורה כי אין בכך לדחות את תביעתה. לשיטתה, מאחר והיא זו אשר הגישה את הבקשה למתן צו הכינוס, ואף פירטה בבקשה זו אודות החוב המגיע לה מהחייב, ברור שהיא תובעת מהחייב את חובה ולא ניתן לקבוע כי היא ויתרה על החוב. המערערת הוסיפה כי החוב היה ידוע לצדדים להליך הכינוס ומשכך אין בקבלת תביעת החוב באיחור כדי לפגוע באינטרס ההסתמכות של הצדדים – בדגש על החייב.


הנאמן היה סבור אחרת. לשיטתו, המערערת לא הצביעה על טעמים מיוחדים אשר מצדיקים את קבלת תביעת החוב באיחור. הנאמן הוסיף כי היות והמערערת הייתה זו אשר הגישה את בקשת הכינוס, חזקה עליה כי ידעה היטב על צו הכינוס ועל מועדו, ואי לכך חובה היה עליה להגיש את תביעת החוב במועד.

 

      קראו עוד בתחום:


בית המשפט קבע כי דין הערעור להידחות. בפסק הדין נכתב כי טעמים מיוחדים להארכת מועד הגשת תביעת חוב נעוצים בכך שהנושה לא יכול היה להגיש את תביעת החוב במועד. השופט ציין כי הוא הפך ועיין בכתב הערעור ובתגובת המערערת, אך טעם לאיחור אין.

 

"העובדה שמחמת שגגה, אף אם בתום לב, לא הוגשה הוכחת חוב במועד, אינה מקנה לנושה אורכה להגשת הוכחת החוב", ציין בית המשפט, "כך או כך, אי ידיעה גרידא איננה מקימה טעם מיוחד; מכח קל וחומר, חל דין זה מקום בו ידע הנושה על ההליכים, אולם בשל טעות אנוש או פרשנות שגויה של הדין, נמנע מהגשת תביעת חובו במועד".


האם מעמדה של המערערת, בתור מגישת הבקשה, הינו שונה מנושה אחר?


המערערת הסתמכה בבקשתה על כך שהייתה היא הנושה אשר ביקש את צו כינוס הנכסים במקרה דנן. לטענתה, בבקשתה היא פירטה אודות החוב והדבר מעגן את ידיעתם של הצדדים בנוגע לדרישתה לפרעון חוב זה. אי לכך, טענה המערערת, יש לאבחנה מהנושים האחרים.

 

בית המשפט דחה טענה זו. העובדה כי נושה הגיש את בקשת פשיטת הרגל או הפירוק, איננה מקנה לו זכויות יתר כגון פטור מהגשת תביעת חוב. הרציונאל העומד מאחורי קביעה זו הוא כי תביעות החוב המוגשות על ידי הנושים השונים מאפשרת כימות מאסת הנשייה הכוללת ומדובר בנתון חיוני אשר יש להביא לידיעת כל הצדדים להליך. מדובר בעניין חשוב אשר מאפשר לצדדים לשקול צעדיהם (הסדר נושים, מתן הפטר וכדומה).

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.