www.what2do.co.il

האם מזונות זמניים הינם חוב המצדיק בקשת פשיטת רגל?

דרגו את המאמר

האם מזונות זמניים הינם חוב המצדיק בקשת פשיטת רגל?

הליכי פשיטת רגל בגין מזונות זמניים


נושה אשר החייב כלפיו אינו פורע את חובו רשאי לפעול כנגד האחרון בהליכי הוצאה לפועל ופשיטת רגל. האם כאשר מדובר בחוב זמני, אשר מקורו בהחלטה ולא בפסק דין, עומדת לנושה הזכות לנקוט בהליכים כנגד החייב? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט במסגרת בקשת פשיטת רגל שהוגשה על ידי אישה כנגד בעלה בגין אי תשלום מזונות זמניים.


מזונות זמניים הינם מזונות אשר נפסקים לטובת האישה והקטינים בעת שמתנהלים הליכים משפטיים בין הצדדים, וזאת על מנת להבטיח את פרנסתם וכלכלתם של האישה וילדיה בטרם נקבעים המזונות הסופיים. כיצד ניתן להתמודד עם אב אשר איננו משלם מזונות אלו?

 

      קראו עוד בתחום:


המבקשות הינן רעייתו ובנותיו של החייב. בני הזוג נמצאים בסכסוך, מתנהלים ביניהם הליכים משפטיים והם חיים בנפרד. בנובמבר 2010 ניתנה בבית המשפט לענייני משפחה החלטה אשר חייבה את האב בתשלום מזונות זמניים. בין לבין נקטו האם ובנותיה בהליכי הוצאה לפועל לגביית החוב.

 

הליכים אלו לא נשאו פרי והאב טען כי הוא חסר יכולת לעמוד בתשלומים הנ"ל. לדידן של המבקשות, הודעתו הייתה כמעשה פשיטת רגל לפי סעיף 5(5) לפקודת פשיטת הרגל, התש"ם-1980. אי לכך, כשבעה חודשים לאחר מכן הגישו המבקשות בקשת נושה לצו כינוס נכסים והכרזה על האב כפושט רגל. במקביל, הוגשה על ידן בקשת ביניים – צו כינוס נכסים זמני וצו מניעה זמני.


החלטה או פסק דין – האם מדובר בחוב?


האב טען כי יש לדחות את הבקשה לסעדים הזמניים. לטענתו, לא התקיימו בעניין זה התנאים הקבועים בפקודת פשיטת הרגל למעשה פשיטת רגל אשר מהווים אפוא תנאי לעצם נקיטת ההליכים כנגדו. למעשה, האב טען כי תנאי לבקשה לפשיטת רגל, אשר מושתת על המצאת התראת פשיטת רגל לפי סעיף 3 לפקודה, הוא קיום פסק דין חלוט. עם זאת, במקרה דנן, לדבריו, מדובר במזונות זמניים.

 

זאת ועוד, סעיף 7(2) לפקודה קובע כי החוב צריך להיות סכום קצוב בכסף אשר יש לשלמו מיד או בזמן עתיד קבוע. לטענת החייב, מזונות זמניים אינם עונים להגדרה זו.


בית המשפט קבע כי דין טענות האב להידחות. ראשית, בקשת פשיטת הרגל נשוא העניין נסמכת על סעיף 5(5) לפקודה אשר עניינו מעשה פשיטת רגל מחמת הצהרה על אי יכולת כלכלית לשלם החובות. לא מדובר בהתראת פשיטת רגל לפי סעיפים 3 ו-4. אי לכך, העובדה כי החוב מושתת על מזונות זמניים אין לה על מה לסמוך.

 

פשיטת רגל - לא רק בפסק דין חלוט

 

מעבר לכך. בפסק הדין הפנה השופט להלכה הפסוקה אשר מורה כי ניתן לנקוט בהליכי פשיטת רגל כנגד חייב גם בטרם פסק הדין כנגדו הפך לחלוט. הליכי פשיטת רגל ניתנים לנקיטה גם במקרים בהם החיוב אינו סופי. "כל אימת שלא עוכב ביצועו של פסק הדין, גם אם המפסיד הגיש ערעור כנגדו, יש לקיים את קביעתו של בית המשפט אף אם המסלול לאכיפת החוק הוא על פי פקודת פשיטת הרגל", נכתב בפסק הדין.


המחוקק העניק למונח "פסק דין" פרשנות רחבה אשר מקפלת בתוכה גם החלטה. לדוגמא, בסעיף 1 לחוק ההוצאה לפועל, תשכ"ז-1967, נקבע כי פסק דין הינו – "פסק דין או החלטה אחרת של בית משפט בעניין אזרחי". דברים דומים נאמרים בתקנה 1 לתקנות סדר הדין האזרחי. דהיינו, גם חוק ההוצאה לפועל וגם תקנות סדר הדין האזרחי אינן מבחינות בין החלטה לבין פסק דין. לאמור, גם החלטה (במקרה דנן – לתשלום מזונות זמניים) הינה אסמכתא המספיקה לנקיטת הליכי פשיטת רגל.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.