www.what2do.co.il

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

הצבעה באסיפה נושים לצורך אישור הסדר


הליך הקפאת הליכים, אשר במהלכו מנסה נאמן (שמונה מטעם בית המשפט) להביא להסדר בין הנושים, איננו הליך מקביל לפירוק חברה. הליך זה מנוהל בלוח זמנים של תשעה חודשים וכאשר מגיעים הצדדים לשלב של כינוס האסיפות וגיבוש ההסדר, נמצאת הקפאת ההליכים בשלב מתקדם ביותר וסופה נראה באופק.


זוהי הסיבה שמחוקק המשנה מצא לנכון להתקין את תקנות החברות (בקשה לפשרה או להסדר). הרציונאל מאחורי התקנת תקנות אלו הינו לבנות מנגנון מיוחד של קביעת זכויות הצבעה על ידי הגשת תביעות חוב ודיון בהן. זאת במטרה להביא להאצה של חלוקת זכויות ההצבעה והימנעות מדיונים ארוכים שעלולים להכשיל את ההסדר טרם תום תקופת הקפאת ההליכים. הלכה פסוקה היא כי יש להעדיף שיקול זה על פי תוצאות אידיאליות בתחום חלוקת זכויות הצבעה באסיפות הנושים.

 

תקנות אלו קובעות כי הזמן להגשת תביעות החוב הינו קצר, והנאמן מחזיק בסמכויות מפליגות כגון לפעול על דרך האומדנא (לדוגמא, על ידי שלילת זכות הצבעה מבעל תביעה בלתי קצובה). כמו כן, הליך הערעור על החלטת הנאמן הינו הליך מהיר מבחינת המועדים, וערעור אינו דוחה את ההצבעה גם אם הוא מתברר כמוצדק הוא אינו מביא לביטול מיידי של ההצבעה.


ההבדל העיקרי בין דיני חדלות פירעון אחרים לבין הקפאת הליכים נמצא בתקנה 24(ג). תקנה זו קובעת כי דיון בתביעת חוב לצורך קביעת זכויות הצבעה מופרד מדיון בתביעת חוב לצורך חלוקת דיבידנד.


במקרים בהם רוב של 75% מהנושים מכריע כי הסדר מסוים הינו הסדר בעל כדאות כלכלית, בית המשפט לא ימהר להתערב בשיקול דעתו של הנאמן (אף אם בית המשפט סבור כי ניתן להגיע להסדר טוב יותר). העילות לכך הינן כיבוד האוטונומיה של הנושים והתובנה כי הנושים מצויים לא אחת בעמדה טובה יותר מבית המשפט מבחינת תועלתם האישית מההסכם.

 

במידה ומיעוט מקרב הנושים מתנגד להסדר, אך דעתו לא התקבלה בהצבעה באסיפות הנושים, נוקטים בתי המשפט בגישה מצמצמת בבואם לבטל את ההסדר. לאמור, בית המשפט יטה שלא לעצור את ההליך בשל טענות מיעוט כי נפלו פגמים בחישוב לנושים אחרים שקופחו כביכול. 
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.