www.what2do.co.il

העדפת נושים בהליך פשיטת רגל, האמנם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

העדפת נושים בהליך פשיטת רגל, האמנם?

הליכי פשיטת רגל הינם הליכים אשר מטרתם, בין השאר, להביא לכינוס נכסיו של חייב לחלק אותם בין הנושים באופן שווה. חלוקת הנכסים בין הנושים נעשית בהתאם לסדר הקדימות הקבוע לעניין זה בחוק. פקודת פשיטת הרגל אוסרת באופן מוחלט העדפת נושים. דהיינו, פירעון חוב כלפי נושה אחד, באופן אשר גורם לאפלית נושה אחר.


בראש הרשימה עומדים הנושים המובטחים. נושה מובטח הינו (במרבית המקרים) מלווה או תאגיד פיננסי אשר בתמורה למתן הכספים לחייב האחרון שיעבד לטובתו נכסים משלו. דוגמא "קלאסית" לכך הינה הלוואת משכנתא. אחריהם, נמצאים הנושים בדין קדימה. נושים אלו הינם נושים אשר החייב חייב להם כספים כגון שכר עבודה, פיגור בתשלום מזונות, שכר דירה של שנה ומיסים המוגנים בדין קדימה (למשל - ארנונה). ישנן הגבלות מסוימות גם על החובות הללו. למשל, חובות בגין שכר עבודה מוגבלים בהתאם לסעיף 78 לחוק הביטוח הלאומי וכך גם פיצויי פיטורים. לאחר החובות בדין קדימה, נמצאים כל הנושים ה"רגילים" של החייב.

 

העדפה פסולה

העדפה פסולה בין נושים הינה אפליה בין נושים מאותו המדרג. במקרים בהם קיימת העדפה אסורה, הנאמן רשאי לבקש הוראות בעניין מבית המשפט. בית המשפט יכול אף לבטל את התשלום. ישנו חריג להעדפה אסורה והוא ה"נשייה הנדחית". מדובר בתביעתו של בן זוג של החייב אשר איננו יכול לתבוע מהחייב החזר אלא עד שהחוב נפרע כלפי הנושים האחרים.


בית המשפט העליון הגדיר בפסיקתו את התנאים הדרושים לשם קביעה כי התקיימה העדפת נושים פסולה. תנאים אלה הם:

 

  1. המעשים המדוברים בוצעו שלושה חודשים לפני שהוגשה בקשת פשיטת רגל וניתן צו כינוס נכסים.
  2. ההעדפה הייתה עבור נושה ספציפי.
  3. מהותה של הפעולה הייתה העדפה פסולה לטובתו של נושה ספציפי וזאת על פני נושים אחרים.
  4. הפעולה בוצעה כאשר החייב היה נתון תחת סטאטוס של חדלות פירעון.


העדפת נושים הינה מהלך אשר עלולות להיות לו השלכות קשות על החייב. לדוגמא, הדבר עלול להביא לסיכון מעמדו של החייב כפושט רגל ולהפסיק באחת הליכי פשיטת רגל. פקודת פשיטת הרגל קובעת כי חייב אשר מצוי בהליכי פשיטת רגל, שמשלם סכומי כסף לנושה מסוים ללא אישור, אף אם מדובר בכספים שמקורם בהסדר מלפני ההליכים, עלול להיתפס כמבצע העדפת נושים. היות ועיקרון תום הלב הינו אחד העקרונות המנחים הליכי פשיטת רגל, אין ספק כי התנהלות בחוסר תום לב יכולה לפגוע בחייב.


משמעות קשה עבור הנושה


זאת ועוד, העדפת נושים לפי סעיף 98 לפקודה עלולה להוות סנקציה לא פשוטה עבור הנושה שקיבל את ההעדפה. ראשית, משמעותה היא כי הנושה ייאלץ להשיב את התשלום שהתקבל אצלו, על פי חוב אמיתי, לקופת הכינוס. העדפת נושים איננה חייבת להיות בכסף. לעיתים העדפה זו נעשית בשווי כסף (הענקת נכסים) או בשדרוגו של נושה בסולם הנשייה.

 

נקודת המוצא לבחון את הסוגיה נעשית באופן אובייקטיבי על פי מהלך העסקים הרגיל של החייב, ולא בהתאם לעסקיו של הנושה. יודגש כי למרות שסמיכות זמנים בין הקריסה הכלכלית לבין ההעדפה מעלה חשש שמדובר בהעדפה פסולה, אין בכך די. העדפה תיחשב כפסולה רק כאשר היא מנוגדת למהלך העסקים הרגיל של החייב. בתי המשפט מדקדקים רבות בהעדפת נושים פסולה בפשיטת רגל. זאת מתוך העיקרון של שוויון בין נושים בהליכי פשיטת רגל אשר נחשב לאיזון העקרונות הקולקטיביים של דיני פשיטת הרגל מחד, וזכותו של הנושה לקבל את המגיע לו מאידך. 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.