www.what2do.co.il

פשיטת רגל - כיצד תתקבל ההחלטה?

דרגו את המאמר

פשיטת רגל - כיצד תתקבל ההחלטה?

הסעיף המרכזי במסגרת דיון בבקשת פשיטת רגל הינו סעיף 18ה לפקודת פשיטת הרגל. מדובר בסעיף הנוגע לסוגיית ההכרזה על חייב כפושט רגל. על פי סעיף זה, בית המשפט יחליט האם לקבל את הבקשה או לדחותה. לאחר דיון בבקשת פשיטת הרגל, ובעקבות בחינת חוות דעתו של כונס הנכסים הרשמי, בית המשפט רשאי להחליט אחת מארבעת הדרכים הבאות:

 

  • הכרזה כי החייב הינו פושט רגל.
  • דחיית הבקשה וזאת משום ששוכנע כי הבקשה הוגשה בחוסר תום לב או במטרה לנצל את מטריית ההגנה של הליכי פשיטת הרגל. בית המשפט רשאי לדחות את הבקשה גם כאשר הוא סבור שהחייב מסוגל לפרוע חובותיו.
  • לקבוע כי לא רק שהחייב יוכרז כפושט רגל, אלא שיינתן לו באופן מיידי הפטר וזאת מחמת העדר טעם בניהול הליכי פשיטת הרגל מבחינת הנושים. החלטה כאמור תתקבל בבית המשפט רק כאשר חלפו לפחות שישה חודשים מאז שניתן צו כינוס לנכסי החייב. כמו כן, מדובר בהפטר אשר חלות עליו הוראות סעיפים 66, 67, 69 ו-226 לפקודת פשיטת הרגל.
  • לדחות את מתן ההחלטה בבקשת פשיטת הרגל למועד אחר, וזאת על מנת שהחייב יוכל להסדיר את חובותיו בדרך של פשרה או הסדר לפי פקודת פשיטת הרגל.

 

תום לב

 

פעמים רבות עוסקים הדיונים בבקשתו של החייב בתום ליבו. לא אחת, נקבע כי השאלה העיקרית אשר עומדת בפני בית המשפט לפני בקשתו של פלוני לגבי הליכי פשיטת רגל, הינה - האם נהג האחרון בתום לב. תום ליבו של החייב נבחן בהתאם לשתי תקופות - בעת יצירת החובות, ולאחר תחילת ההליכים לאכיפת החובות (לרבות הגשת בקשת פשיטת הרגל).

 

בנוגע לתקופת צבירת החובות, מדובר במספר שיקולים אשר מנחים את בית המשפט בעניין זה. שיקולים אלה צויינו לא אחת בפסיקה, אך לא מדובר ברשימה סגורה. כל מקרה נבחן לגופו, וייתכן כי חוב מסוים יווצר בתום לב אצל אחד, ובחוסר תום לב אצל אחר. להלן מספר היבטים עיקריים בנוגע לבחינת תום ליבו של חייב ביצירת חובות:
 

  • כיצד התנהל החייב מול הנושים? האם נהג כלפיהם באכפתיות או שמא באדישות?
  • האם פעולות בלתי חוקיות גרמו להסתבכותו הכלכלית של החייב?
  • האם החייב ניסה להבריח את נכסיו ואו להקשות על נושיו להיפרע ממנו?

 

כאמור, בית המשפט בוחן לא רק את אופן יצירת החובות אלא גם את התנהלותו של החייב במהלך הליכי פשיטת הרגל. לאמור, האם החייב גילה את מלוא נכסיו במסגרת הדו"חות אשר הוגשו על ידו, האם החייב התייצב לחקירות והאם הציג את כל החומר הדרוש וכדומה. כמו כן, בתי המשפט נוטים להחמיר עם חייבים אשר המשיכו לצבור חובות נוספים גם לאחר שנכנסו להליכי פשיטת רגל. לאחר שניתן צו כינוס נכסים לנכסיו של החייב, מוטל על האחרון צו תשלומים חודשי. אי עמידה בצו התשלומים עלולה להיחשב אף היא כהתנהלות חסרת תום לב. דוגמא נוספת לחוסר תום לב בהליכי פשיטת רגל הינה אי ניצול יכולת תעסוקתית.


הפטר מיידי

 

אופציה נוספת בידיו של בית המשפט הינה להורות על מתן הפטר מיידי לחייב. מתן הפטר מיידי תלוי למעשה בתועלת אשר תצמח לנושים מניהול הליכי פשיטת רגל לאחר הדיון בבקשת פשיטת הרגל. המושג "העדר תועלת לנושים", אשר מופיע בפקודת פשיטת הרגל לעניין זה, זכה לשורה ארוכה של פרשנויות שונות בבית המשפט. במסגרת השיקולים אשר הוזכרו לעניין זה בפסיקת בתי המשפט ניתן למצוא:

 

  • בחינת התנהגותו של החייב בעת יצירת החובות ובמהלך הליכי פשיטת הרגל.
  • בחינת עמדתם של כונס הנכסים הרשמי, הנאמן ונושי החייב.
  • התועלת הצפויה לנושים מבחינה כלכלית בהמשך ההליכים. במסגרת תועלת זו ניתן משקל גם לנסיבותיו האישיות של החייב (לדוגמא, מצב בריאותי קשה), גילו של החייב, היקף החובות, יכולתו הכלכלית של החייב, שיעור נכסיו וכדומה.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.