www.what2do.co.il

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע``מ

דרגו את המאמר

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע``מ

אישור הסדר נושים – חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ


התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. באפריל 2009 נסתם הגולל על מפעל נוסף כתוצאה מקריסתה של תעשיית הרכב הגלובלית. בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר את הסדר הנושים המוצע בעניינה של חברת ארקל תעשיות פלסטיק אשר הייתה בשליטת קיבוץ בית זרע.

 

מדובר במפעל שהיה נתון תחת קשיים כבדים בשל הטלטלה בשוק הרכב העולמי וזאת משום שכ-80% ממוצריו סופקו לתעשייה זו. החל מינואר 2009 נוהל המפעל על ידי נאמן וזה ניסה להפעילו כ"עסק חי". הנאמנים אף הצליחו למכור את העסק לחברת נושים בבעלות קיבוץ רביבים (אשר עוסקת אף היא ביצור וסיפוק מוצרים לתעשיית הרכב). 

 

ב"ידיעות הקיבוץ", מקומון התנועה הקיבוצית, פורסם כי הנושים העיקריים של החברה, שלושה בנקים גדולים, יקבלו 35 מיליון שקלים מהמפעל המהווים 75% מהחוב אליהם. כמו כן, נקבע כי עובדי המפעל המפוטרים יקבלו את מרבית ההתחייבויות כלפיהם (בשיעור של כ-85,000 שקלים לעובד). לעומתם, ספקים שונים, אשר היו נושים לא מובטחים, זכו ל-23% מהחוב אליהם בלבד.


מדובר בפרשה קשה אשר האפילה לא מעט על התנועה הקיבוצית והתעשייה המתקיימת בה. הבנקים הפעילו לחצים של ממש על קיבוץ בית זרע, ובנק מזרחי טפחות אף הודיע לקיבוץ כי במידה והחוב לא ייפרע הוא יבטל את כרטיסי האשראי אשר הונפקו על ידו לחברי הקיבוץ. כצעד נגדי, הקיבוץ פנה לחבריו וביקש מהם לעבור לבנק לאומי תוך הוצאת כרטיסי "לאומי קארד".

 

בית המשפט: הסדר הנושים הוגן וראוי

 

בעקבות המשבר, הקיבוץ הקפיא את פיקדונות החברים בו באופן חלקי. פיקדונות אלו נאמדים לפי ההשערות בכמה מילוני שקלים. הקיבוץ טען כי הפיקדונות ישוחררו בהדרגה, וזאת בהתאם למצבו הפיננסי והכלכלי.


עיקרון היסוד אשר עומד מאחורי שיקול דעתו של בית המשפט, בבואו לאשר הסדר נושים, הוא כי עליו להימנע מלהתערב בשיקול דעתה של אסיפת הנושים. הדברים נאמרים כל אימת שבית המשפט סבור כי הסדר הנושים כדאי מבחינה כלכלית (למעט במקרים חריגים). המדיניות השיפוטית תומכת ככל הניתן בקיום הסדרי נושים והיא מעדיפה אותם על פני פניה של הצדדים לפירוק הגורם לקריסת חברות.


במקרה דנן, בית המשפט קבע כי ההסדר הינו הוגן ויש לאשרו. הנושים המובטחים זכו לשיעור גבוה יחסית מחובם, הנושים בדין קדימה קיבלו החזר מלא, והנושים הבלתי מובטחים זכו אמנם להחזר חלקי אך לולא הסדר הנושים ייתכן והם "לא היו רואים מאומה".


"לאחר עיון במתווה שאושר על ידי כלל אסיפות הנושים ברוב הנדרש, סבורני כי הסדר הנושים הינו הסדר ראוי וסביר, המאזן באופן שקול ונכון בין כלל האינטרסים העומדים על הפרק", כתבה השופטת בהחלטתה.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.