www.what2do.co.il

מכירת נכס משועבד של חייב בפשיטת רגל, האם אפשרית?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מעת שניתן לחייב בהליך של פשיטת רגל צו כינוס נכסים על ידי בית המשפט המחוזי, נכסיו עוברים להיות תחת פיקוח הכונס הרשמי. זאת עד לבירור יכולתו להגיע להסדר תשלומים או עד להכרזתו כפושט רגל.


לאחר שניתן צו כינוס נכסים, הנושים לא יוכלו לבוא בדרישות כלפי החייב ולפתוח נגדו בהליכים משפטיים להחזר החובות, אלא עם קבלת אישור מטעם בית המשפט.
אמנם מרגע שניתן צו כינוס מוקפאים ההליכים נגד החייב באופן מידי, אך הקפאת ההליכים אינה תקפה כלפי נושה מובטח שפועל למימוש שעבוד על נכס של החייב. הנושה המובטח זכאי לממש את הבטוחה באופן חיצוני ועצמאי מהליך פשיטת הרגל באמצעות ההוצאה לפועל.


עם זאת, בהתאם לפקודת פשיטת הרגל נושה מובטח שמעוניין לממש נכס משועבד באופן עצמאי נדרש לדווח לבית המשפט שבו מתנהל הליך פשיטת הרגל של החייב ולקבל את אישורו.


במקרה שבו ערכו של הנכס שהוטל עליו שעבוד הוא גבוה יותר ביחס לחוב של הנושה המובטח, בית המשפט שבפניו מתנהלת פשיטת הרגל יפקח על מימוש הנכס באמצעות מינוי נאמן כדי לשמור על האינטרסים של יתר הנושים בהליך.


הבנק רשאי לפעול למימוש דירת המגורים בנפרד משאר הנושים


בערעור שהגיש החייב לבית משפט השלום בחיפה נדונה השאלה כיצד ינוהל בהוצאה לפעול הליך מימוש משכנתא על דירת מגורים של חייב אשר מתנהל נגדו גם הליך של פשיטת רגל.


הערעור הוגש על החלטת רשמת ההוצאה לפועל שקבעה כי כונס הנכסים שמנהל את ההליך בהוצאה לפועל יפעל למימוש השעבוד עבור כלל הנושים בפשיטת הרגל תחת פיקוח הנאמן. כמו כן נקבע כי פינוי דירת החייב יעוכב רק אם הוא יפקיד בתיק ההוצאה לפועל סך של 56 אלף שקלים.


לפי העובדות אשר צוינו בערעור, הבנק פתח בהליך הוצאה לפועל של מימוש משכנתא על דירה נגד החייב לאחר שנוצר לו חוב עקב פיגור בהחזר הלוואה.


בהמשך נפתח נגד החייב גם הליך פשיטת רגל וניתן בעניינו צו כינוס נכסים. כעבור שנה הוכרז החייב כפושט רגל ומונה נאמן לנכסיו מטעם בית המשפט.


הדירה תמומש כפוף לפיקוח של הנאמן בפשיטת הרגל


בית המשפט המחוזי בנצרת אשר בפניו התנהל הליך פשיטת הרגל קבע כי מימוש המשכנתא יתבצע תחת פיקוחו של הנאמן כדי לשמור על האינטרסים של יתר הנושים. עוד נקבע כי כונס הנכסים שינהל את מימוש המשכנתא בהוצאה לפועל יעדכן את הנאמן בהליכי המימוש.


החייב הגיש ערעור על החלטות רשמת ההוצאה לפועל וטען כי אין לפעול במסגרת תיק מימוש המשכנתא לטובת הבנק כדי לגבות חובות של נושים שאינם מובטחים. לגרסתו, צירוף הנאמן כמפקח בתיק המימוש לא נועד לאפשר לנושים בלתי מובטחים להיפרע מהדירה. 
עוד נטען כי החוב לבנק סולק במלואו ולכן הבנק מנוע מלפעול כדי לקבל צו פינוי לסילוק החייב מהדירה.


מנגד, כונס הכנסים טען כי הבנק לא נדרש לקבל אישור לפעול למימוש המשכנתא שלו כלפי החייב מתוקף היותו נושה מובטח. לכן אישור בית המשפט להמשיך בהליכי מימוש המשכנתא על הדירה לימד על כך שהוא כיוון לכלל הנושים ולא רק לבנק.


לפי טענת הכונס, החייב אמנם שילם את חוב הפיגורים על ההלוואה, אך בהתאם לתנאי המשכנתא הבנק יכול להעמיד לפירעון מידי את ההלוואה כולה במקרה שהלווה פשט את הרגל ולכן אין להפסיק את מימוש המשכנתא.


הנאמן בתיק פשיטת הרגל טען כי לאחר שכונס הנכסים מונה על ידי בית המשפט, הוא פועל מטעמו ולא משמש עוד כשלוח של הבנק שביקש את מינויו. בעקבות זאת הוא מחויב לדאוג לאינטרסים של כל הנושים.


קיום הליך פשיטת רגל לא מונע מימוש נכס בהוצאה לפועל


השופט קבע כי הימצאות חייב בהליך פשיטת רגל לא מונעת מימוש נכס ממושכן בהליך הוצאה לפועל. אמנם מרגע שניתן לחייב צו כינוס נכסים יופסקו ההליכים המשפטיים נגדו, אך העיכוב לא תקף כלפי נושה מובטח שפועל למימוש שעבוד. הובהר כי הבנק היה רשאי להיפרע מהחייב באופן עצמאי ומחוץ להליך פשיטת הרגל כפוף לאישור בית המשפט.


בהמשך צוין כי רשמת ההוצאה לפועל טעתה כאשר קבעה כי כונס הכנסים צריך לפעול למימוש הדירה לטובת כלל הנושים. השופט הבהיר כי בית המשפט של פשיטת הרגל אמנם התיר לכונס לממש את המשכנתא בפיקוח של הנאמן, אך לא קבע כי היא תמומש לטובת כלל הנושים בתיק פשיטת הרגל.


עוד הוחלט כי החייב לא יפונה מהדירה כיוון ששילם את חוב הפיגורים שלו לבנק. נפסק כי תיק ההוצאה לפועל יישאר פתוח כל עוד הכונס לא קיבל הוראות מטעם רשמת ההוצאה לפועל ביחס להמשך הליך מימוש הדירה. עוד נקבע כי הנאמן בפשיטת הרגל ימשיך במימוש השעבוד רק אם הבנק יחליט לזנוח את ההליך והחייב לא יגיש הצעת הסדר שתהיה לשביעות רצונם של יתר הנושים.


רע"צ 5915-12-15

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מיהו חייב ?

מיהו חייב בהליכי פשיטת רגל? מהם התנאים להגשת בקשת פשיטת רגל? כיצד עושים זאת נכון? 

שלבים עיקריים בהליך פשיטת רגל

מהם השלבים העיקריים בהליכי פשיטת רגל? כיצד מתחילה פשיטת רגל וכיצד היא מסתיימת? מתי מגיעים לפשרה? 

כונס נכסים- מהם תפקידי הכונס בפשיטת רגל?

הכונס יהיה צד לכל הליך המתנהל בבית המשפט. תפקידיו לבדוק את התנהגותו של החייב ושל הנאמן כולל פיקוח. כיצד מבצע הכונס את תפקידו ? ... 

מהם התנאים לבקשת פשיטת רגל?

מהם התנאים לבקשה לפשיטת רגל באם הנך החייב או הנושה? 

נאמן בהליך פשיטת רגל

נאמן בהליך פשיטת רגל

מהו נאמן בהליך פשיטת רגל? מי ממנה אותו? האם החלטתו היא סופית?  

פשיטת רגל - כיצד תתקבל ההחלטה?

השאלה העיקרית העומדת לפני בית המשפט בדונו בשאלה האם להכריז את החייב פושט רגל לפי בקשתו היא האם פעל בתום לב... 

פשיטת רגל עקב חובות הימורים, האם ייתכן?

האם בית המשפט יקבל את בקשתו של חייב להכריז עליו כפושט רגל, וזאת למרות שחובותיו מקורם בהימורים? 

הברחת נכסים לפני פשיטת רגל

האם בית המשפט רשאי להורות על ביטול העברת נכסים של חייב העומד בפני פשיטת רגל, כאשר הוכח שהעברה נעשתה מתוך תרמית ולחברה שהוקמה במיוחד לשם הברחת נכסים? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.