www.what2do.co.il

רישום הערת אזהרה לאחר עיקול בפשיטת רגל, מה המשמעות?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

רישום הערת אזהרה לאחר עיקול בפשיטת רגל, מה המשמעות?

עיקול מקרקעין במסגרת הליכי פשיטת רגל, מונע את מכירה של נכס מסוים מנכסי החייב, כדי להבטיח את תשלום החוב לנושים, אשר בנוגע אליו הוטל העיקול. הערה על עיקול הנכס, כמו גם הערת אזהרה על הנכס, נרשמת בפנקסי המקרקעין.


עיקול שהוטל על נכס לפני רישום הערת אזהרה בטאבו גובר על זכויות הזכאי על פי הערת האזהרה. בכל מקרה, טרם ביצוע עסקת מכר, נדרש הרוכש לבדוק כי הנכס אינו מעוקל עוד לפני שחתם על הסכם מכר, ועליו לוודא שאין רישום על פרט אחר שיכול למנוע את העסקה.


אם הרוכש לא בדק את הרישומים בפנקסי המקרקעין, האחריות מוטלת עליו. עם זאת, קיימים מקרים חריגים שבהם העדיף בית המשפט את זכויות הרוכש על פני עיקולים שנרשמו לפני רישומה של הערת אזהרה, זאת בתנאי שהעסקה נערכה לפני מועד הטלת העיקולים אך לא נרשמה הערת אזהרה ומדובר במקרים בודדים בלבד.


לפיכך, החוק קובע שעיקול שהוטל על נכס לאחר רישום הערת האזהרה בטאבו לא יגבר על זכויות הזכאי על פי הערת האזהרה. כלומר, הכלל הוא שהנושים של בעל הנכס אינם יכולים להיפרע ממנו לאחר שנרשמה על זכויות הבעלים הערת אזהרה לטובת צד ג'.


מהי המשמעות של הערת האזהרה?


סעיף 127(ב) לחוק המקרקעין קובע כי כאשר נרשמה הערת אזהרה בטאבו ולאחר מכן הוטל עיקול על הנכס או על הזכות בנכס, או שניתן צו לקבלת נכסים במסגרת הליך פשיטת רגל או צו פירוק נגד בעל המקרקעין או בעל הזכות בהם, או שנתמנה כונס נכסים על רכושו, כל עוד לא נמחקה ההערה, לא יהיה בכך כדי לפגוע בזכויות האדם הזכאי להן הנובעות מההתחייבות נשוא ההערה, ובלבד שטענה לביטול העסקה עקב פשיטת רגל או הפירוק שהייתה עומדת, אילו בוצעה העסקה במועדה, תעמוד גם נגד ההתחייבות לפי ההערה.


הערת האזהרה היא הערה הנרשמת בטאבו ומשמשת הודעה לכל מי שמעוניין לבצע עסקת מכר עם בעל הזכויות בנכס או לנושים של בעל הנכס. ההערה נועדה להתריע את הרוכש הפוטנציאלי מפני התחייבות של בעל הנכס לבצע בו עסקה כלשהי. ההערה יכולה לציין כי לבעל הנכס ישנה התחייבות להימנע מביצוע עסקה, כמו לדוגמה התחייבות שלא לקחת עליו משכנתא. 


טענה לביטול עסקת מכר עקב פשיטת רגל שהייתה עומדת, אילו בוצעה העסקה במועדה, תעמוד נגד ההתחייבות האמורה. זאת מאחר שההערה מייחדת את הנכס קודם כל להבטחת זכותו של בעליה, ובכך מעניקה לו עדיפות על פני שאר הנושים. גם לנאמן בפשיטת רגל אין זכות עדיפה על זכותו של בעל הערת האזהרה וההערה מעמידה את הנושה, שלטובתו נרשמה, במעמד של נושה מובטח.


חוק המקרקעין מאפשר לרשום הערות נוספות, מלבד הערת אזהרה, כמו הערה על הצורך בהסכמה. לדוגמה, במצב שבו הורים סייעו לילדיהם לרכוש דירה והם מעוניינים להשאיר בידם את אפשרות הפיקוח על מכירתה, הם רשאים לרשום הערה על הצורך בהסכמה למכירת הדירה כך שלא ניתן לבצע עסקת מכר ללא הסכמתם.


עסקה בנכס בניגוד להערת אזהרה


לא ניתן לבצע עסקה בנכס הנוגדת את הערת האזהרה, כל עוד רשומה הערת מסוג זה. לכן, בעת ביצוע עסקת מכר, נהוג לקבוע שכנגד ביצוע התשלום הראשון תירשם הערת אזהרה לטובת הקונה. מטרת ההערה להבטיח את כספו והשקעתו של הרוכש בנכס. בנוסף להערת אזהרה שנרשמת לטובת הרוכש, במקרה שבו הרוכש מבקש לממן חלק מתמורת הדירה באמצעות משכנתא, הבנק רשאי לדרוש מהמוכר להתחייב שלא יעביר את הבעלות, אלא אם באותו המעמד תירשם משכנתא לטובת הבנק.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.