www.what2do.co.il

הטבות לפושט רגל, מה מגיע לך?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הטבות לפושט רגל, מה מגיע לך?

בתחילת חודש ספטמבר 2013, נכנסה לתוקף הרפורמה החדשה בהליך פשיטת רגל, שמטרתה לאפשר לחייב להשתקם כלכלית בתוך זמן קצר יחסית. הרפורמה מגבילה את הליך פשיטת הרגל לארבע שנים וחצי, ואף שיתוף פעולה מלא מצד החייב וגילוי מידע על רכוש ונכסים שבבעלותו, עשוי לקדם את קבלת צו ההפטר מחובותיו.


מרגע שניתן צו כינוס נכסים, קיימת אפשרות להגיש בקשה לעיכוב הליכים שמתנהלים נגד החייב, כמו תביעה משפטית והליכי הוצאה לפועל. כמו כן, חייב המצוי בהליך פשיטת רגל, זכאי להטבות וזכויות שונות, כולל: פתיחת חשבון בנק בכפוף לתנאים מסוימים, הגנה על נכסים שלא ניתן למכור, הגנה על דירת מגורים ועוד.


עיכוב הליכים שמתנהלים נגד החייב


במסגרת הליך פשיטת רגל, מורה בית המשפט המחוזי, עם מתן צו כינוס, על עיכוב הליכים נגד החייב. משמעות העיכוב היא שהנושים לא יכולים לפעול לגביית החוב באופן עצמאי, או לפתוח בהליכים משפטיים חדשים נגד החייב, ללא אישור של בית המשפט.


כל עוד החייב מצוי בהליך פשיטת רגל, הליכים משפטיים שמתנהלים נגדו כמו תביעות משפטיות, תיקי הוצאה לפועל וכדומה, מופסקים או מושהים. במקרה שיש צורך בעיכוב הליכים מידי, הנושה או החייב שהגישו בקשה לפשיטת רגל, רשאים להגיש צו לעיכוב הליכים גם לפני מתן צו כינוס, כך שבית המשפט רשאי לעכב כל הליך משפטי המתנהל נגד החייב, גם לפני שניתן צו כינוס לנכסיו.


פתיחת חשבון בנק לחייב

 

חייב בפשיטת רגל זכאי לפתוח חשבון בנק, והבנק מחויב לפתוח לו חשבון ביתרת זכות, ללא אשראי. עם זאת קיימות נסיבות שבהן מותר לבנק לסרב לפתוח חשבון. אם הבנק מסרב לפתוח חשבון, עליו למסור את החלטתו המנומקת לחייב, בתוך חמישה ימי עסקים ממועד הגשת הבקשה לפתיחת החשבון.


החייב נחשב ללקוח מוגבל מיוחד, ומשמעות ההגבלה היא שהחייב אינו רשאי למשוך שיקים ואינו רשאי להשתמש בכרטיס חיוב, כולל: כרטיס אשראי, כרטיס חיוב מידי וכרטיס תשלום נטען, אלא בכפוף לאישור מהנאמן. במסגרת תכנית פירעון ניתן לקבוע שלאחר עמידה במחצית מהתשלום שנקבע, תוסר ההגבלה על חשבון הבנק.


הגנת דירת מגורים של החייב


במסגרת ההליך נכסי החייב נמכרים על ידי הנאמן לצורך פירעון חלקי של חובותיו. עם זאת, ישנם נכסים מוגנים שאותם לא ניתן לממש, כמו: צרכי אוכל, בגדים וחפצים המשמשים את החייב למחייתו ולפרנסתו ועוד. דירת המגורים של החייב נחשבת לנכס במעמד מיוחד, ובית המשפט רשאי לאסור על מכירתה. אולם בכל מקרה לא ניתן למכור אותה מבלי שהוכח שהחייב ובני משפחתו זכאים לסידור מגורים חלופי.


כדי שהנאמן יוכל לממש את דירת החייב, המשמשת אותו ואת בני משפחתו למגורים, עליו להגיש בקשה לבית המשפט. בית המשפט רשאי להורות שהדירה לא תימכר במסגרת ההליך. התנאי למכירתה היא שיוכח כי לחייב ובני משפחתו הגרים עמו יהיה מקום מגורים סביר או שיקבלו סידור חלופי, באמצעות מקום מגורי חלופי, תשלום פיצויים או דרך אחרת.


הפחתת צו תשלומים חודשיים


במצב שבו החייב מתקשה לעמוד בתשלום החודשי, שאותו הוא נדרש לשלם לטובת פירעון חובותיו, הוא רשאי להגיש בקשה לבית המשפט שדן בפשיטת הרגל, להפחתת התשלומים החודשיים. החייב נדרש לפרט את נימוקיו ולהבהיר מדוע אינו מסוגל לעמוד בצו התשלומים, וכן לפרט את הכנסותיו והוצאותיו החודשיות.


בית המשפט רשאי לעיין מחדש בצו התשלומים, כך שגם אם נדחתה הבקשה להפחתת התשלום החודשי, אם חל שינוי בנסיבות, רשאי החייב להגיש בקשה נוספת והיא עשויה להתקבל. בית המשפט רשאי לבקש את עמדת הכונס הרשמי והמנהל המיוחד לפני מתן החלטה.


צו הפטר בסיום הליך פשיטת רגל


צו הפטר ניתן על ידי בית המשפט לבקשת החייב, הכונס הרשמי או בעל תפקיד מטעמו. הצו פוטר את החייב מכל חוב שנתבע במסגרת הליך פשיטת רגל, מלבד חובות שההפטר אינו חל עליהם, כולל: חובות עקב קנסות, חובות שנוצרו במרמה וחוב מזונות. בנוסף משמש הצו להגנת החייב נגד תביעות שיוגשו נגדו ביחס לחובות שנוצרו לפני שהחל ההליך.


בית המשפט רשאי לתת צו הפטר מותנה, שהוא צו הקובע כי עם התקיימותם של התנאים הקבועים בו, יופטר החייב באופן סופי מחובותיו, כאשר התנאי המקובל ביותר הוא עמידה בצו תשלומים חודשיים, שנדרש החייב לשלם במסגרת תכנית הפירעון. אם החייב לא ממלא את התנאים שנקבעו, בית המשפט רשאי לבטל את הצו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.