www.what2do.co.il

מהי סמכות בית המשפט לבטל הכרזה על פשיטת רגל?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מהי סמכות בית המשפט לבטל הכרזה על פשיטת רגל?

בהתקיים נסיבות מסוימות, רשאי בית המשפט לבטל את הכרזת פשיטת רגל על החייב, ואף כל אדם יכול להגיש לבית המשפט בקשה מנומקת לביטול ההכרזה.

 

עם מתן צו פשיטת רגל ומינוי נאמן לחייב, נעשית הכרזת פשיטת רגל ובעקבותיה נכסי החייב עוברים לרשות הנאמן לצורך מכירתם וחלוקתם בין הנושים. ההכרזה מטילה מספר הגבלות על החייב בנוסף להגבלות המוטלות עם מתן צו כינוס, כגון: הגבלות על ניהול חשבון בנק, הגבלות על שימוש בכרטיסי חיוב, הגבלות על מעורבות בתאגיד ועוד.

 

לאחר הכרזת בית המשפט מתפרסמת הודעה על כך ברשומות ובעיתון יומי, הכוללת את שמו של פושט הרגל, כתובתו ומשלוח ידו, בית המשפט המכריז ומועד ההכרזה. בית המשפט יכול לבטל את ההכרזה אם השתכנע כי לא היה צריך להכריז על אדם כפושט רגל, אם החובות נפרעו במלואם או אם החייב ניצל לרעה את הליכי פשיטת רגל.

 

מהן העילות לביטול הכרזת פשיטת רגל?

 

סעיף 55 לפקודת פשיטת הרגל עוסק בסמכות לבטל את ההכרזה. על פי סעיף זה, במקרה שבית המשפט סבר כי החייב לא היה צריך להיות מוכרז כפושט רגל, או הוכח שחובותיו של החייב נפרעו במלואם, הוא רשאי להוציא צו, לפי בקשתו של כל אדם המעוניין בכך, לבטל את ההכרזה, והביטול יפורסם בהקדם ברשומות ובעיתון יומי.

 

כמו כן, בית המשפט רשאי לבטל את ההכרזה אם נוכח כי החייב פעל בחוסר תום לב וניצל לרעה את הליכי פשיטת הרגל. חוסר תום לב יכול לבוא לידי ביטוי ביצירת חובות בזלזול בעקבות ניהול עסק שווא, או פנייה להליך רק כדי לדחות הליכי גבייה של הוצאה לפועל, התעלמות מקביעת צו תשלומים חודשיים, אי הגשת דוחות תקופתיים, חוסר שיתף פעולה עם המנהל המיוחד וכדומה.

 

מהן ההשלכות של ביטול ההכרזה?

 

אין בביטול ההכרזה כדי להסיר מהחייב פסלות על פי דין הנובעת מההכרזה, אלא אם בית המשפט החליט להסירה. ואף ויתור מותנה על חוב שנתבע בפשיטת רגל, לא ייחשב כפירעון מלא של החוב. עם זאת, במקרה של חוב שהחייב חלק עליו, החוב ייחשב כנפרע במלואו, אם החייב נתן התחייבות, בסכום ובערובה באישור בית המשפט, לשלם את הסכום שייפסק במשפט על פירעון החוב או הנוגע לו ואת הוצאות המשפט. ואף חוב המגיע לנושה שאי אפשר למצוא או לזהות אותו ייחשב כנפרע אם שולם במלואו לקופת בית המשפט.

 

סעיף 55(ד) לפקודה קובע כי ביטולה של הכרזת פשיטת רגל לא יפגע בתקפם של שום מכר והעברה או תשלום כשורה או בתקפו של מעשה לשם כך, שביצעו הכונס הרשמי, הנאמן או בעל תפקיד אחר, או בית המשפט, ואולם נכסי החייב יוקנו לאדם שימנה בית המשפט, ואם בית המשפט לא מינה אדם אחר, הנכסים יחזרו להיות קניינו של החייב כמידת זכותו או זיקתו בהם ובכפוף לתנאים שימצא בית המשפט לקבוע בצו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.