www.what2do.co.il

האם תשלום הלנת שכר במהלך פשיטת רגל?

דרגו את המאמר

האם תשלום הלנת שכר במהלך פשיטת רגל?

הלנת שכר במסגרת חוב בפשיטת רגל

 

עובדי ניקיון נחשבים לא אחת לעובדים המוחלשים ביותר במשק. בשורה של פסקי דין, הטילו בתי הדין לעבודה אחריות מוגברת על מעסיקיהם של עובדי ניקיון, וזאת בשל פערי הכוחות המשמעותיים בין העובדים למעסיקים. השופטת נ' רות, התייחסה לכך בעב 003067/09 אבו פול אילנה ואח' נ' אחמד חוסני עומר ועלוש סאהר ג'מאל:

 

"הדברים מקבלים משנה תוקף במיוחד בנסיבות הספציפיות של המקרה שבפנינו, לא רק מהטעם שמדובר באי תשלום שכר עבודה, אלא גם מהטעם שמדובר באוכלוסייה מוחלשת, קרי - אוכלוסיית עובדים המבצעת עבודות ניקיון. מדבור אפוא באוכלוסייה אשר מטבעם של הדברים קיים פער ניכר ביחסי הכוחות שבינה לבין מי שנהנה מעבודתה. פער זה מצדיק לא אחת הטלת חובה מוגברת על הנהנה".


במקרה אשר הונח לפתחו של בית הדין לעבודה, נדונה זכותה של עובדת ניקיון אשר הגישה תביעה כנגד מעסיקה לשעבר, לתשלום הפרשי שכר. בית הדין האזורי קבע כי יש לקבל את התביעה ועל המעסיקה לשלם לתובעת את שכרה כדין. השכר היה אמור להיות משולם בתוך 30 ימים ממתן פסק הדין. עם זאת, המעסיק, אשר פשט את הרגל, לא עמד בחובתו.

 

      קראו עוד בתחום:

 

לפיכך, התובעת ביקשה להפעיל את סנקציית הלנת השכר. לטענתה, בפסק הדין אשר ניתן לטובתה בבית הדין האזורי, נקבע כי במידה והמעסיק לא יעמוד בחובתו לשלם את שכרה במועד, יישא התשלום תוספת הלנת שכר. התובעת פתחה כנגד המעסיק תיק בהוצאה לפועל. בין לבין, הוכרז המעסיק כפושט רגל.

 

התובעת הגישה תביעה למנהל המיוחד לתיק פשיטת הרגל. במסגרת תביעתה עתרה התובעת לתשלום חובה בתוספת הלנת שכר. תביעתה נדחתה ברכיב פיצויי ההלנה. התובעת לא התייאשה והגישה ערעור על כך לבית המשפט המחוזי. המחוזי קבע כי יש לקבל הערעור.

 

התובעת הינה הנושה העיקרית

 

השופטת, אסתר נחליאלי חיאט, כתבה בפסק הדין כי יש להשיב את תביעת החוב למנהל המיוחד, ועל האחרון לנמק מהו שיעור פיצויי ההלנה הראוי בנסיבות המקרה. אכן, הדגישה השופטת, מוקנה למנהל המיוחד בהליכי פשיטת רגל שיקול דעת המאפשר לו שלא להכיר בפיצויי הלנה ולחייב את פושט הרגל בהפרשי ריבית והצמדה תחתם.

 

המטרה לכך היא כי תימנע הכבדה מיותרת על קופת פשיטת הרגל. עם זאת, נקבע כי שיקול דעת זה צריך להיות מופעל תוך איזון בין האינטרסים השונים, של החייב, הזוכה, הנושים האחרים וכדומה. כמו כן, שיקול הדעת איננו יכול לאפשר לחייב ל"נצל את הליכי פשיטת הרגל על מנת להתחמק מתשלום חובותיו".


במקרה דנן, נפסק כי המנהל המיוחד לא התחשב בעובדה כי התובעת דכאן הינה הנושה העיקרית של החייב. כמו כן, המנהל המיוחד לא שם ליבו לכך שבית הדין לעבודה, בבואו לפסוק הפרשי שכר עבור התובעת, עמד על חוסר תום ליבו של המעסיק. קל וחומר כאשר התברר כי למעסיק הייתה קרן ובה סכומים אשר מהם ניתן היה לפרוע את חובו לתובעת.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

בקשה למינוי כונס נכסים זמני הייתה למעשה ניסיון לעקוף זכות עיכבון

האם בית המשפט יקבל בקשה למינוי כונס נכסים לשם רישום זכויות במקרקעין, או שמא מדובר בניסיון לעקוף את זכות העיכבון? 

צו כינוס נכסים

צו כינוס נכסים

מהו צו כינוס נכסים? מהי משמעותו של צו לכינוס נכסים מבחינת הנושה והחייב? מהו עיכוב הליכים? 

גביית חובות של עובדים ממעסיק בתביעת דין קדימה

עובד שפוטר מעבודתו בשל מצבו הכלכלי הקשה של העסק, ולא קיבל את שכרו, רשאי לגבות את השכר בדין קדימה, ולקבל באותה דרך את זכויותיו הסוציאליות לרבות פיצויי פיטורין.  

נושים מובטחים בפשיטת רגל- מי נחשב לנושה מובטח ומהן זכויותיו?

נושה מובטח המגיש תביעה נגד חייב המצוי בהליכי פשיטת רגל חוב, נהנה ממספר יתרונות, כמו מימוש הערובה שנמצאת בידיו וגבייה מועדפת ומהירה יותר מגביית חובות רגילים וחובות בדין קדימה. 

תביעת חוב בפשיטת רגל- איך מגישים תביעת חוב?

תביעת חוב היא מסמך משפטי שמגיש הנושה נגד חייב בפשיטת רגל שבו מפרט הנושה את גובה החוב. הנושה נדרש להגיש את תביעתו לכונס הרשמי תוך חצי שנה ממועד מתן צו הכינוס, אחרת לא יקבל דיבידנד מנכסי החייב.  

דיבידנד בפשיטת רגל – מה משמעות חלוקת דיבידנד בין נושים?

חייב בפשיטת רגל נדרש לחלק את נכסיו בין הנושים לצורך פרעון החוב. החלק היחסי שמקבל כל נושה לאחר מתן צו כינוס נקרא דיבידנד.  

מנהל מיוחד בפשיטת רגל – מה תפקידו של המנהל המיוחד?

תפקידו של המנהל המיוחד הוא לסייע לכונס הרשמי במילוי מטלותיו על פי פקודת פשיטת הרגל. בין היתר הוא אחראי להגיש תכנית פירעון אשר צריכה להתוות את הדרך של החייב לסיום ההליך וקבלת הפטר.  

חלוקת נכסי חייב לנושים בפשיטת רגל: אילו נכסים אינם ניתנים לחלוקה?

נכסי חייב בפשיטת רגל הדרושים לקיום בסיסי כמו מזון ולבוש לא יחולקו בין הנושים על פי פקודת פשיטת רגל, וכך גם לגבי דירת מגורים ונכסים נוספים המשמשים לפרנסת בני הבית. 

פשיטת רגל קטנה – מהי פשיטת רגל קטנה ובאילו מקרים תוגש?

פשיטת רגל קטנה היא הליך מקוצר של פשיטת רגל, כאשר ערך נכסי החייב אינו עולה על סך של 10,000 שקלים, או סכום אחר המתעדכן בחוק, והחלוקה לנושים תתבצע מקופת פשיטת רגל באמצעות דיבידנד אחד בלבד.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.