www.what2do.co.il

ביטול הענקה פשיטת רגל - הענקת נכסים לפני פשיטת רגל

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

ביטול הענקה פשיטת רגל - הענקת נכסים לפני פשיטת רגל

סעיף 96 לפקודת פשיטת הרגל עוסק בעניין הענקות נכסים. המגמה העומדת מאחורי סעיף זה היא כי ניתן לבטל, במקרים מסוימים, הענקת נכסים אשר החייב עשה ללא קבלת תמורה או בהתאם לקבלת תמורה מופחתת, לקרובי החייב או אנשים אחרים, טרם הליך פשיטת הרגל. הרציונאל אשר עומד מאחורי סעיף זה הוא למנוע מהחייב להבריח נכסים לבני משפחתו או לאנשים אחרים תוך שהוא מתנהג כנדיב למרות שעליו לשלם חובות לנושיו.

 

בקשה לביטול הענקת נכסים לפני הליך פשיטת רגל תיבחן במידה והיא בוצעה בפועל עשר שנים עובר למועד היווצרות פשיטת הרגל. החוק מפריד לעניין זה בין הענקות אשר בוצעו בשנתיים שלפני פשיטת הרגל ובין הענקות שנעשו בין שנתיים לעשר שנים לפני פשיטת הרגל.

 

      קראו עוד בתחום:

 

הענקות אשר ביצע החייב ללא תמורה, או בתמורה חלקית, לקרובי משפחתו או אנשים אחרים, בשנתיים שלפני היווצרות פשיטת הרגל, הינן הענקות אשר ניתן לבטלם באופן אוטומטי. במקרים בהם מדובר בהענקת נכסים בין שנתיים לפני היווצרות פשיטת הרגל, ועד עשר שנים לפני המועד האמור, ייתכן ויהיה ניתן להתנגד לביטולן. החייב או מקבל הרכוש יתבקשו להוכיח לעניין זה כי במועד ההענקה החייב היה יכול לשלם את החוב המדובר גם ללא הרכוש אשר הוענק.

חריגים לכללי הענקה וביטול הענקות

 

חריגים


חרף הכללים המנחים שתוארו לעיל, ישנם מספר חריגים בנוגע לביטול הענקות. חריגים אלו עוסקים בהכשרת הענקות בין שנתיים לעשר שנים לפני מועד פשיטת הרגל, וכן להכשרת הענקות גם שנעשו כשנתיים לפני מועד היווצרות פשיטת הרגל. חריגים אלו נועדו למנוע אי צדק ומצבים בהם ההענקה מתבקשת ואין לבטלה, למרות פשיטת הרגל והחובות לנושים.

 
הענקה בשל נישואין ולפניהם
במקרים בהם ההענקה נעשתה בשל נישואים, ייתכן ויש להכשירה. הכשרת הענקה זו תיעשה בהתקיים שלושה תנאים מצטברים – ההענקה נעשתה לרגל נישואין, ההענקה הייתה אמורה לקבל תוקף בעת הנישואין והיא הייתה מותנית בעריכתם, ההענקה הייתה אמורה להקל על עריכת הנישואין או להמריץ לקיומם.


תקנת השוק
תקנת השוק קובעת חריג לכלל הקנייני הקובע שאדם לא יכול להעביר לפלוני דבר שאין לו. מבחינת הענקה בפשיטת רגל, כאשר קונה רוכש דבר מה מפושט רגל, בתקופת השנתיים שלפני היווצרות פשיטת הרגל, לא ניתן לבטל את ההענקה והקונה הוא הבעלים של הנכס. הדרישה לעניין זה היא כי הקונה פעל בתום לב ולא ידע כי מדובר בפושט רגל המעוניין להעביר נכסיו. כמו כן, על הקונה להוכיח שהוא שילם עבור הנכס תמורה הוגנת (נכסים שהועברה במתנה אינם נכנסים בגדר חריג זה).


הענקה לילדים או לאישה
חריג נוסף לעניין הענקה בעת פשיטת רגל הוא כאשר פושט רגל מעניק נכס לילדיו שהגיעו לחזקתו לאחר הנישואין או לאשתו. במקרה זה, ביטול ההענקה, גם אם היא נעשתה בשנתיים שקדמו לפשיטת הרגל, לא יהיה באופן אוטומאטי.
 

לסיכום,


מטרתו של סעיף 96 לפקודת פשיטת הרגל הינה לאפשר, בהתקיים תנאים מסוימים, הענקות אשר נעשו לפני תחילת פשיטת הרגל, על ידי חייב ללא תמורה. סעיף זה נועד אפוא למנוע הענקות אשר תוצאתן הינה הקטנת מאסת נכסיו של החייב ותוך סיכון כי יתרת רכושו (אשר תחולק בין הנושים) תהיה בסופו של היום קטנה יותר.

 

על פי סעיף 96, ההענקה אינה חייבת להיות מתוך תרמית ואין אף צורך להוכיח ניסיון להברחת נכסים מפני הנושים. לעיתים, ניתן להביא לביטול הענקות גם מתוקף טעמים אובייקטיבים אשר אינם קשורים בנושים ואו בחייב ואו בנכסים. במילים אחרות, הסעיף נועד למנוע מצב בו חייב יודע שהוא מתדרדר לחובות והוא עלול למצוא עצמו בהליכי הוצאה לפועל או פשיטת רגל, מחלק את נכסיו מתוך חוסר הוגנות כלפי הנושים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מה בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים?

ההבדל העיקרי בין הקפאת הליכים לבין חדלות פירעון בעריכת הסדר פשרה באסיפות נושים... 

תביעה קיזוז חוב אשר מוגשת לאחר חתימה על הסדר נושים

הגשת תביעת קיזוז בהליכי פירוק נגד חברה כאשר נחתם הסכם נושים שקיבל תוקף של פסק דין... 

פשיטת רגל לאחר מלחמת לבנון השנייה - קריסת עסק

האם חייבת אשר טוענת כי עסקה קרס בגין מלחמת לבנון השנייה תוכר כפושטת רגל? 

אישור הסדר נושים של חברת ארקל פלסטיק אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

התמוטטות שוק הרכב העולמי פגעה בחברות רבות ברחבי העולם. ענן זה לא פסח גם על חברות ישראליות. להלן אישור הסדר הנושים של חברת ארקל פלסטיק... 

החלטה בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק

רצ"ב החלטה שניתנה ע"י שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת עאטף עילבוני, בעניין טענת קיזוז נגד עמותה בפירוק. המ דובר בבקשה למתן הוראות שהגישה המנהלת המיוחדת (אשר שימשה תחילה כמפרקת זמנית) של עמותת מכללת הצפון - מרכז לחינוך והכשרה מקצועית ... 

יתרונות פשיטת רגל

יתרונות פשיטת רגל

מהי פשיטת רגל? מהם היתרונות אשר פשיטת הרגל טומנת בחובה עבור הנושים והחייבים? 

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חסרונות בהליכי פשיטת רגל

חרף יתרונותיה, פשיטת רגל איננה נהנית מתדמית חיובית כלל וכלל וזאת משום שהיא מקפלת בתוכה חסרונות משמעותיים כלפי כל הצדדים... 

בקשת פשיטת רגל

מהי בקשת פשיטת רגל? מהם התנאים להגשתה של בקשת פשיטת רגל? מהו ההבדל בין התנאים כאשר הבקשה מוגשת על ידי נושה? 

אסיפת נושים

מהי אסיפת נושים? כיצד היא מתנהלת? מהו הרוב הדרוש לשם קבלתה החלטה באסיפת הנושים? 

חובות בדין קדימה

מהם חובות בדין קדימה? מדוע שכר עבודה מהווה חוב בדין קדימה? ממתי סופרים שכר דירה כחוב בדין קדימה? תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.